Zasady naturalnej pielęgnacji skóry trądzikowej.

Cera problematyczna to taka, w której występują liczne niedoskonałości i problemy, z którymi trzeba się mierzyć każdego dnia przy pielęgnacji. Skóra, która ma skłonności do trądziku jest zazwyczaj delikatna i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Naturalne kosmetyki i domowe produkty to najlepsze co można dać naszej skórze. Na szczęście rynek kosmetyczny jest coraz bogatszy, a składy coraz lepsze. Dlatego w artykule tym pojawią się propozycje, które można zastosować bez strachu o ewentualne konsekwencje zdrowotne i kondycyjne dla cery trądzikowej.

Badania przede wszystkim!

Profilaktyka jest tutaj najważniejsza, gdyż to właśnie badania diagnostyczne pozwolą nam określić kondycję zdrowotną naszego organizmu i cery. Pierwsze co powinniśmy zrobić to udać się do naszego lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu ustali dalsze kroki pod względem kuracji. Poniższy zestaw badań jest zazwyczaj zlecany na samym początku podjęcia leczenia problemów związanych z cerą.

Hormony – badania z tej grupy obejmują testosteron, PRL, DHT, FSH czy LH. W zależności od przypadłosci zdrowotnych mogą być różne i to od interpretacji lekarza zależy jakie następne kroki trzeba podjąć by dokładnie zdiagnozować problem.
Hormony tarczycowe – badania tarczycy są traktowane jako osobna grupa, gdyż
Morfologia – to podstawowe badanie, które zdecydowanie pomaga przy określaniu diety i dalszego sposobu leczenia cery problematycznej. Ponadto parametry w tym badaniu pokażą nam i lekarzowi jaki jest ogólnie stan zdrowia naszego organizmu.
Jonogram rozszerzony – jest to uzupełniające badanie, które pozwala określić poziomy niektórych pierwiastków i chlorków. Jeśli zostanie podjęta decyzja o zmianie diety pod trądzik to zdecydowanie posiadanie takiego badania ułatwi specjaliście ułożenie diety pod naszą przypadłość
Insulina – wysoki poziom insuliny we krwi może być jedną z przyczyn wciąż powracającego trądziku. Dlatego jest to parametr, który należy zbadać właściwie na samym początku wraz z hormonami.

Zestaw ten powinien być przez każdą osobę, która boryka się z problemem trądzikowym. Dzięki kontaktowi ze specjalistą będzie można określić jakie ewentualnie preparaty czy leki mamy przyjmować. Może się okazać, że trądzik, z którym się borykamy jest lekkiej postaci i wystarczy pielęgnacja z naturalnymi kosmetykami określona przez specjalistę.

Jakie substancje najbardziej szkodzą cerze trądzikowej?

Najważniejsza jest tutaj prostota. Im krótszy skład tym lepiej. Im mniej konrowersyjnych składników tym bardziej odetchnie nasza skóra. Związane jest to z tym, iż kosmetyki naturalne są wyposażone w substancje, które nie powinny szkodzić większości z nas i większość z nich pochodzi z darów natury. Kontrowersyjne składniki to takie, które są pozyskiwane w sposób nieetyczny, są formaldehydami i konserwantami, które teoretycznie mają prawo bytności w kosmetykach, ale zazwyczaj nie są potrzebne naszej skórze.
Kolejną grupą substancji, których powinno się unikać w problematycznej, trądzikowej cerze to silikony, parabeny i konserwanty (np. DMDM – Hydantoina). Niektóre z tych substancji, a właściwie większość, niebezpiecznie zapychają pory skóry. Prowadzi to do zaognienia stanu zapalnego, przez co skóra nie ma szansy oddychać. Naturalne kosmetyki nie posiadają takich blokerów, więc skóra pod nimi swobodnie oddycha, a to jest bardzo ważne w procesie leczenia trądziku. Im mniej warstw ma na sobie tym lepiej.
Dodatkowym problemem kosmetyków, które nie są naturalne są rakotwórcze substancje zwane potocznie formaldehydami. Ich niechlubną opinię zdają się potwierdzać liczne badania i publikacje w zakresie dermatologii i kosmetologii. Na szczęście coraz więcej producentów decyduje się na niestosowanie tych półproduktów w swoich wyrobach kosmetycznych.

Jak dobrać naturalne kosmetyki do cery trądzikowej?

Kosmetyki lub preparaty lecznicze powinny być przede wszystkim w konsultacji z dermatologiem. Racjonalny specjalista będzie brał pod uwagę nasze sugestie oraz preferencje. Im bardziej jesteśmy świadomi tym mniejszy “kit” może zostać nam wciśnięty. W trakcie konsultacji możemy, a wręcz powinniśmy przedstawić lekarzowi wszelkie szczegóły odnośnie naszych alergii czy skłonności do pogorszeń w stanie naszej cery przy konkretnym produkcie lub półprodukcie. Świadomy dermatolog zdecydowanie będzie wdzięczny za taką wiedzę i będzie wiedział jaką terapię przepisać.
Zasady naturalnej pielęgnacji skóry trądzikowej to złożony proces researchu, konsultacji i zmiany dotychczasowych nawyków kosmetycznych. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli określić co nasza skóra lubi, a co jest niewskazane dla naszych problemów skórnych. Coraz więcej polskich firm oferuje specjalistyczne produkty okołotrądzikowe, które można bezpiecznie stosować w domowym użytku. I takie też kosmetyki powinny być wybierane. Z naturalnym i prostym składem.

Dodaj komentarz