Promieniowanie UVA i UVB

Promieniowanie UV to skrót od promieniowania ultrafioletowego, które jest częścią promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez słońce. Wyróżniamy trzy jego rodzaje : UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UVA stanowi aż 95 % całego promieniowania UV i występuje ono całorocznie, niezależnie od pogody ( w pochmurne dni także).

Promieniowanie to przenika do głębi skóry, ale nie wywołuje żadnej bolesności czy podrażnienia naskórka. Jednak sprzyja tworzeniu się wolnych rodników, dlatego po długiej i regularnej ekspozycji na te promienie mogą stać się one przyczyną takich zjawisk jak:

  • Fotostarzenie się skóry – objawia się to utratą wiotkości, sprężystości co prowadzi do szybszego pojawiania się pierwszych oznak starzenia, czyli zmarszczek.
  • Zaburzeń pigmentacyjnych – wszelkiego rodzaju przebarwienia o różnej wielkości i intensywności
  • Alergia na słońce – jej objawem jest zaczerwieniona, podrażniona oraz swędząca skóra po ekspozycji na promienie słoneczne.
  • Rozwoju nowotworów i chorób skóry.

Promieniowanie to wnika głęboko w warstwy skóry
Promieniowanie UVB stanowi tylko 5 % wszystkiego promieniowania UV, które dociera do powierzchni ziemi. Jest to promieniowanie występujące głównie w miesiącach letnich , zwłaszcza podczas pięknej, bezchmurnej pogody. Odpowiada za opaleniznę, ale także za poparzenia słoneczne. Jest ono bardzo niebezpieczne dla naszej skóry, a nawet zdrowia. Czasem już krótka ekspozycja na promienie UVB może doprowadzić do:

  • Poparzeń oraz podrażnień skóry
  • Pojawieniem się przebarwień
  • Wysuszeniem oraz odwodnieniem skóry
  • Rozwoju chorób i nowotworów skóry
  • Fotostarzenia się skóry
  • Zaburzenia funkcji ochronnych skóry

Wpływ kąpieli słonecznych na skórę.

Słonce jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak jego nadmiar lub nadmierna ekspozycja na jego promienie wpływa bardzo niekorzystnie skórę i cały organizm. Przede wszystkim dochodzi do wysuszenia się skóry, a co za tym idzie szybszego pojawienia się zmarszczek ( pierwszych oznak starzenia się). Promieniowanie UV przyczynia się do różnych chorób skórnych w tym zwiększenia ryzyka zachorowalności na nowotwory skóry. Jest przyczyną także wielu przebarwień oraz zmian pigmentacyjnych skóry. Na szkodliwe działanie promieniowania UV jesteśmy narażeni nie tylko podczas opalania, ale także codziennego funkcjonowania. Co zrobić, aby uchronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych? Wystarczy zastosować odpowiednią ochronę UV oraz unikać nadmiernego i długotrwałego opalania.

Jak chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV?

Aby ochronić skórę przed niepożądanymi skutkami działania promieni słonecznych wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

  1. Zastosować preparat z odpowiednim filtrem. Pamiętajmy ,że przed każdorazowym wyjściem na słońce powinno się zastosować preparat z filtrem. Na ciało wystarczy nam 30 jednak na twarz zalecana jest 50. Uchroni to nas przed powstawaniem przebarwień czy poparzeń posłonecznych. Wybierajmy preparaty, które zabezpieczają nas przed promieniowaniem UVA i UVB.
  2. Odpowiednia aplikacja produktu. Krem lub inny preparat zaaplikuj około minimum 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Balsam lub krem musza mieć czas na wchłonięcie i działanie składników aktywnych. Spraye można aplikować zaraz przed wyjściem. Po kąpielach wodnych należy przesmarować się kosmetykiem na nowo.
  3. Unikanie słońca w godzinach szczytu. Przypada on między godziną 11 a 15 w okresie letnim podczas słonecznego dnia. W tych godzinach zwłaszcza dzieci oraz osoby starsze powinny zostać w domu.
  4. Krem pod oczy z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne. Wybierz ( zwłaszcza na okresy letnie ) krem z filtrem, który zabezpieczy nam skórę pod oczami. Dodatkowo na co dzień stosuj okulary przeciwsłoneczne.

Do opalania należy podejść z głową, aby było ono bezpieczne dla naszego organizmu. Krem lub spray z filtrem to must have każdego. Zapobiegał będzie niepożądanym skutkom ekspozycji na promieniowanie UV.

Dodaj komentarz