Poradnik: wróżba z kart klasycznych

Pomimo rozkwitu nauki ciągle wiele osób sięga po porady wróżek. Wróżyć można z naprawdę wielu rzeczy, jednak najpopularniejsze metody wróżbiarskie to karty tarota, karty klasyczne, układ planet (czyli horoskop), wróżenie z ręki, wahadełko oraz wróżby z fusów czy z wosku. Wiele z tych form zyskuje na popularności w czasie Halloween czy znanych w Polsce andrzejek. Istnieją jednak osoby, które profesjonalnie zajmują się wróżbiarstwem lub które chciałyby się nim zająć. Jak zatem wróżyć z kart? Czy polega to tylko na wymyślaniu na bieżąco, tego co nam akurat przyjdzie do głowy, czy jednak istnieje jakiś “system”, którym operuje wróżka? Jak wróżyć z kart klasycznych?

Podstawowe założenia wróżbiarskie w kartach klasycznych

Głównym założenie we wróżbach z kart jest takie, że karty są w stanie odzwierciedlić każdy aspekt ludzkiego życia. Tworzą w ten sposób zamknięty system, którym symbolicznie można opisać wszelkiego rodzaju zdarzenia, których może doświadczyć człowiek. Operując w takim zamkniętym systemie wróżka jest w stanie stwierdzić, czy dany rozkład kart mówi bardziej o kwestiach materialnych, uczuciowych czy jest związany z podjęciem konkretnego działania. W kartach klasycznych wróżka ma możliwość poruszać się metaforycznie po czterech żywiołach oraz po liczbach od 1 do 10 oraz po kilku znaczących figurach obecnych w talii. Co będą zatem oznaczać poszczególne żywioły i liczby w kartach?

Żywioł wody – emocje i uczucia

W kartach tarota żywioł wody reprezentują Kielichy, natomiast w kartach klasycznych jest to symbol Pik. Żywioł wody odpowiada za uczucia i emocje. Zatem wszystkie karty z symbolem Pik będą reprezentować miłość, stan zakochania, relacje romantyczne, związane z tym złudzenia, zdrady, kwestie rodzinne, przelotne romanse i zauroczenia oraz bliskie i zażyłe relacje z przyjaciółmi. Karty z tą symboliką będą także odpowiadać za nasze sny i marzenia związane z relacjami z innymi ludźmi. Będą także pokazywać jak się czujemy w związku z konkretnymi sytuacjami lub co czujemy do danych osób obecnych w naszym życiu.

Żywioł powietrza – idee i pomysły

Żywioł powietrza w kartach tarota jest reprezentowany przez Miecze, zaś w kartach klasycznych odpowiada mu symbol Trefl. Zatem karty opatrzone tym symbolem będą oznaczać wszystkie nasze plany na poziomie myśli, pomysły, mentalne rozterki, nasze idee i założenia. Mogą oznaczać także pracę umysłową lub zbyt długie i szczegółowe rozmyślanie o jakimś konkretnym problemie czy przypadku, jaki spotkał nas w życiu. Za sferę myśli odpowiada żywioł powietrza.

Żywioł ognia – akcje i przedsięwzięcia

Ogień w tarocie symbolizują Buławy (czasem nazywane także Kijami), w kartach klasycznych ich odpowiednikiem są karty o symbolu Karo. Oznaczają one nasze wszystkie działania, kiedy podejmujemy jakieś akcje i idziemy do przodu. Zatem w tych kartach dostrzeżemy nasze zamiary oraz działania innych ludzi, będziemy mogli dostrzec także zastój w akcji oraz jej niepotrzebny nadmiar. Zauważymy także naszą bierność, czyli kiedy powinny jakieś działania być podjęte z naszej strony, a zostały zaniechane.

Żywioł ziemi – sfera materialna i finansowa

Ostatni już żywioł, to żywioł ziemi. W tarocie reprezentują go Monety, nazywane także Pentaklami. W kartach klasycznych będzie to symbol Serca. Te karty wskazują na nasze powodzenie lub niepowodzenie w sferze materii. Tyczą się zarówno dóbr materialnych, takich jak posiadane przedmioty i nieruchomości jak i sfery finansów. Zatem dzięki tym kartom dowiemy się, jak będą się kształtować nasze zarobki, czy otrzymamy spadek, czy spotka nas materialny sukces, czy jesteśmy skazani na biedę. Pytania związane z żywiołem ziemi najczęściej zadają przedsiębiorcy i osoby prowadzące firmy. Jednak nie ulega wątpliwości, że jest to kwestia istotna dla nas wszystkich.

Kwestia liczb w kartach

Również liczby w kartach są istotne i mają swoje znaczenie w formułowaniu wróżby. Jedynka oznacza początek, inicjację czegoś. Dwójka skupia się na parach, na działaniach związanych z partnerem. Trójka zazwyczaj oznacza dobrą zabawę i swobodę, a także spotkania towarzyskie. Czwórka symbolizuje kwadrat i wskazuje na moment stabilizacji i zawieszenia, zatrzymania. Piątka jest liczbą środka i zwykle oznacza balans, a także szansę na nowy początek i zawrócenie z raz obranej drogi. Szóstka to liczba rodziny i obfitości. Siódemka symbolizuje wiarę, religię i rzeczy święte, także wskazuje na odprawianie religijnych obrządków. Ósemka to liczba finansowego spełnienia, fortuny i pełni dorosłości oraz dojrzałości. Dziewiątka to liczba magiczna, wskazująca na magiczne praktyki i działania. Dziesiątka zaś to pełnia szczęścia i ostateczne spełnienie na danym planie.

Figury w kartach

Oprócz liczb w kartach mamy także figury. Są to As, Walet, Król i Królowa. As oznacza sferę “pre”, symbolizując wszystko co poprzedza decyzję. Walet to nasze pragnienia i dążenia. Królowa zaś symbolizuje energię kobiecą i władczą, zaś Król energię męską i władczą. Zarówno Król i Królowa reprezentują jednostki dojrzałe i zdolne do samodzielnego decydowania o sobie. W tarcie mielibyśmy jeszcze jedną figurę, mianowicie Giermka. Nie jest on jednak obecny w kartach klasycznych.

Jak zatem widzimy, wróżenie z kart nie jest takie proste i oczywiste, jakby się mogło wydawać. Jednak studiowanie kart oraz częsta praktyka pozwolą nauczyć się również tej umiejętności. Średnio potrzeba około roku praktyki, aby zrozumieć działanie kart i zacząć samodzielnie wróżyć.

Dodaj komentarz