Podesty ruchome – definicja i klasyfikacja

Podesty ruchome wykorzystywane są m.in. do wykonywania prac przy elewacjach budynków, do wycinki drzew czy rozwieszania reklam wielkoformatowych. Maszyny, które mogą bezpiecznie transportować ludzi, narzędzia i materiały nie tylko w pionie, lecz także w poziomie, kupują lub wynajmują firmy z różnych branż. Jakie rodzaje podestów ruchomych są dostępne na rynku?

Podesty ruchome, ładowarki teleskopowe i inny sprzęt do prac na wysokości kojarzony jest przede wszystkim z branżą budowlaną. Coraz częściej jednak różne zwyżki są kupowane lub wynajmowane przez firmy prowadzące duże gospodarstwa rolne, zajmujące się obsługą portów lotniczych i morskich, zarządzające magazynami lub centrami logistycznymi, a nawet przez te, które specjalizują się w marketingu. O rosnącej popularności tego typu maszyn decydują głównie bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania.

Czym tak naprawdę są podesty ruchome?

Podesty ruchome – definicja

Na początku trzeba zaznaczyć, że podesty ruchome zgodnie z klasyfikacją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) dzielą się na przejezdne, wiszące i masztowe oraz załadowcze. Wiszące opuszcza się na linach, ponieważ składają się z platformy roboczej zawieszonej na specjalnych dźwigarach układanych na dachu budynku. Masztowe tworzą platformy podnoszone na maszcie zamontowanym na podwoziu pozwalającym na przejazd urządzenia. Załadowcze służą do podnoszenia ładunków w celu ich załadunku lub rozładunku i zamontowane są na pojeździe. A co z przejezdnymi?

Podesty ruchome przejezdne to maszyny przeznaczone do przemieszczania osób na stanowiska robocze, na których wykonują prace z poziomu platform roboczych nazywanych inaczej koszami. Składają się ze wspomnianych platform z elementami sterowniczymi, podwozi i wysięgników, a czasami również z części dodatkowych. Dzielą się na:

– wolnobieżne – z własnym napędem na dwa lub cztery koła, z zasilaniem spalinowym albo elektrycznym,

– samojezdne – montowane na podwoziach samochodowych i dopuszczone do ruchu drogowego,

– przewoźne – montowane na podwoziach przyczep i przystosowane do ciągnięcia za pojazdem, dopuszczone do ruchu drogowego jako przyczepy specjalne.

 

Podesty ruchome wolnobieżne – podział i charakterystyka

Podesty ruchome wolnobieżne, o których często mówi się „podnośniki koszowe”, dodatkowo dzielą się ze względu na rodzaj konstrukcji unoszącej platformę roboczą na teleskopowe, przegubowe i nożycowe.

Podesty ruchome teleskopowe mają ramię wysuwające się teleskopowo – stąd nazwa. Mogą sięgać naprawdę wysoko lub daleko, ponieważ oferują znaczny wysięg boczny – największy spośród wszystkich rodzajów zwyżek dostępnych na rynku.

Nieco inaczej skonstruowane są podesty ruchome przegubowe. W tych maszynach ramiona mają po kilka punktów ruchomych, dzięki którym mogą się zginać pod wieloma kątami i docierać do miejsc pracy ponad różnymi przeszkodami.

A jak wyglądają podesty ruchome nożycowe? Modele nożycowe składają się z platformy osadzonej na mechanizmie rozkładanych nożyc. Są wyjątkowo stabilne, mają duże udźwigi, a często również wyjątkowo szerokie i długie kosze.

Różnego rodzaju podesty ruchome i inny sprzęt do pracy na wysokości ma w swojej ofercie m.in. firma Riwal, która zajmuje się zarówno wynajmem, jak i sprzedażą maszyn: https://www.riwal.com/pl/

Dodaj komentarz