Wsparcie dietetyka jest nieocenione przy próbach przytycia, jak i zgubienia zbędnych kilogramów. Kiedy się do niego wybrać i o czym pamiętać na pierwszej konsultacji?
1. Dietetyk Poznań – czym się zajmuje?
2. Komu przyda się konsultacja dietetyczna?
3. Przygotowanie na konsultacje dietetyczne – co ze sobą zabrać na pierwszą wizytę u dietetyka?
Dietetyk Poznań – czym się zajmuje?
Choć zazwyczaj kojarzymy go głównie z odchudzaniem, rola dietetyka jest dużo bardziej rozległa i skomplikowana. Jego zadaniem jest ułatwienie pacjentom powrotu do prawidłowej wagi – zarówno wtedy, gdy jesteśmy zbyt szczupli, jak i gdy borykamy się z nadmiarem kilogramów. Dodatkowo celem pracy tego specjalisty jest także edukowanie i pomoc w wyrobieniu sobie dobrych nawyków, zdobycie dodatkowej wiedzy w zakresie żywienia i wsparcie w procesie chudnięcia lub tycia zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dietetyk kliniczny zajmuje się również wszelkiego rodzaju zaburzeniami i problemami z odżywianiem, a także chorobami związanymi z jedzeniem, jak na przykład anoreksja czy bulimia.
Komu przyda się konsultacja dietetyczna?
Poradnia dietetyczna to miejsce, do którego powinniśmy się zgłosić w sytuacji, gdy czujemy że nasz sposób odżywiania nie jest do końca prawidłowy. Najbardziej oczywistym dowodem tego stanu jest nadmierna szczupłość lub zbyt wysoka waga. Dietetyk w Poznaniu to dobry kierunek także w sytuacji, gdy próbowaliśmy sami rozwiązać nasz problem, jednak z jakiegoś powodu nam to nie wychodziło. Profesjonalna analiza składu ciała razem z monitorowaniem diety i wsparciem specjalisty może pomóc nam wyjść z błędnego koła naprzemiennego tycia i chudnięcia, dzięki czemu będziemy w stanie uzyskać interesujący nas efekt. W gabinecie dietetycznym powinny pojawić się także osoby, które decydują się na podejmowanie bardzo ciężkiej i wymagającej aktywności fizycznej- aby była ona skuteczna niezbędny jest dobrze skomponowany jadłospis oraz wsparcie specjalisty, abyśmy przypadkiem nie zrobili sobie krzywdy.
Przygotowanie na konsultacje dietetyczne – co ze sobą zabrać na pierwszą wizytę u dietetyka?
Jeżeli zdecydowaliśmy się na pierwszą wizytę w gabinecie dietetyka, warto jest się do niej odpowiednio przygotować. Zabierzmy ze sobą aktualne wyniki badań krwi i podstawowej morfologii, a także inne badania jeżeli były wykonywane w ostatnim czasie. Warto również przemyśleć nasze preferencje i nawyki żywieniowe. Ich dokładne – i szczere – opisanie ułatwi pracę dietetyka, który na ich podstawie przygotuje dla nas indywidualny jadłospis i zestaw zaleceń. Na około 2 godziny przed wizytą nie powinniśmy również jeść, aby badanie składu naszego ciała było jak najdokładniejsze.