Jezioro Van – najsłynniejsze i największe jezioro Turcji.

Jezioro Van jest najgłębszym i największym jeziorem leżącym na terenie Turcji, dokładnie na Wyżynie Armeńskiej. Należy do słonych jezior oraz nie odpływowych. Jest to jedno z największych na świecie jezior zasadowych, ściśle mówiąc sodowych. Jego pH wynosi 9,8. Ze względu właśnie na pH zbiornika żyje w nim tylko jeden gatunek ryb z rodziny karpiowatych. Jednak ze względu na dość liczne połowy gatunek ten został objęty mianem zagrożonego wyginięciem. Jest jeziorem bezodpływowym, dlatego poziom jego wód jest zmienny na przełomie lat. Do jeziora Van wpływają takie rzeki jak : Bendimahi, , Karasu, Micinger, Zilan. Powierzchnia zbiornika to aż 3755 km/2, natomiast średnia głębokość to około 200 metrów. Jednak występują miejsca, gdzie głębokość sięga nawet 450 metrów. Na terenie zbiornika znajdują się liczne wyspy. Najbardziej znane, a zarazem największe z nich to : Atrek, Ahtamar, Carpanak, Gadir. To właśnie na wyspie Ahtamar znajduje się słynny ormiański kościół – budowla z X wieku.

Zaginiony starożytny zamek

Prawie każde tak wielkie i głębokie jezioro posiada swoją legendę – jezioro Van także może poszczycić się ciekawą historią. To właśnie ja jego dnie grupa nurków odkryła ruiny zamku. Przepuszcza się, że odkryta twierdza ma około 3000 lat. Lokalna ludność od wieków uważała, że jezioro skrywa w sobie jakieś tajemnice. Potwierdzał to jedynie fakt, że na przełomie tysięcy lat poziom wody w zbiorniku wodnym znacznie się podwyższał i obniżał. Grupa tureckich naukowców, a zarazem znakomitych nurków postanowiła zejść pod wodę na głębokość około 150 metrów, która w czasach starożytnych według licznych badań znajdowała się na powierzchni. Ku wielkiemu zdziwieniu odkryto potężne ruiny zamku, jego obszar to około kilometr kwadratowy. Część znaleziska znajduje się pod dnem jeziora, dlatego do końca jest jeszcze nie odkryta i niezbadana. Jednak niektóre elementy znaleziska wystają nawet 3 metry powyżej dna. Legendy oraz liczne opowiadania ormiańskie mówią , że to tutaj działam słynny król Hajk – mityczny bohater, twórca cywilizacji ormiańskiej oraz praprawnuk Noego.

Potwór z jeziora

Jezioro Van jest największym jeziorem Turcji, posiada bogatą legendę oraz ruiny starożytnego ogromnego i potężnego zamku w swoim dnie. To jednak nie wszystko! Zbiornik ten posiada także swojego potwora lub ich grupę. Do tej pory nie udało się to do końca sprecyzować. Już od 1995 roku chodziły pogłoski i opowieści, że na jeziorze pojawia się od czasu do czasu wielkie monstrum. Przekonanie te, że w wodach żyje potwór z roku na rok się umacniały i przybierały na sile. Od 1995 roku, kiedy to po raz pierwszy odnotowano pojawienie się dziwnego stwora w wodach Van już około 1000 osób zgłaszało, że widziało potwora. Niektórzy nawet udokumentowali to na filmikach, jednak ich jakość i widoczność na nich nie były aż tak wiarygodne, żeby na 100 procent potwierdzić fakt, że dziwna istota zamieszkuje głębiny jeziora. Z uwagi na to, że pogłoski i opowieści o potworze bardzo się umocniły, w mieście postawiono pomnik przedstawiający wodne dziwadło. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych dla licznych osób odwiedzających miasto, a zwłaszcza okolice jeziora Van i jego wyspy. Dużo turystów odwiedzając słynny kościół z X wieku na wyspie Ahtamar wykupuje sobie rejs krajoznawczy po jeziorze, podczas którego dowiaduje się o jego historii, legendach, podwodnym zamku oraz dziwnym potworze, który od czasu do czasu daje znać o swoim istnieniu.

Dodaj komentarz