Jak zrobić obrzeża meblowe?

Obrzeża meblowe są niezwykle ważnym elementem wykończenia mebli. Zdecydowanie wpływają na estetykę mebla, ale także na ich funkcjonalność i trwałość. Ich zadaniem jest wykończenie surowej krawędzi płyty meblowej. Obrzeża meblowe dobiera się pod względem barwy, połysku i struktury konkretnych płyt meblowych.

Obrzeża meblowe dostępne są w różnych rozmiarach, szerokiej gamie kolorów i struktur. Przeznaczone są zarówno dla działań w obrębie rynku stolarskiego, jak i przemysłu meblarskiego. Wiele sklepów meblowych i hurtowni płyt meblowych oferuje możliwość indywidualnego doboru obrzeża – tak, aby zgodne były zarówno z panującym aktualnie trendem aranżacyjnym, jak i osobistymi preferencjami.

Obrzeża meblowe PCV to świetne rozwiązanie dla wszystkich mebli. Doskonale bowiem integrują się z każdym materiałem – pod względem kolorystycznym, jak i strukturalnym, a nawet wzorniczym. Obrzeża meblowe tworzą z meblem estetyczny element konstrukcyjny – tak wykańczane są szafki, biurka, witryny i inne zabudowy.

Obrzeża meblowe pełnią różne funkcje. Przede wszystkim są estetycznym wykończeniem. Ale jednocześnie chronią też surową krawędź mebla przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi laminatu. Dzięki obrzeżom krawędzie mebli się nie wyszczerbiają.

Obrzeża meblowe wyposażone są zazwyczaj w “klej”, który topi się pod wpływem ciepła. Umożliwia to przeklejanie obrzeży domowymi sposobami, na przykład przy pomocy żelazka lub opalarki. Wystarczy przyłożyć dane obrzeże do krawędzi płyty i podgrzać je od zewnątrz. Wówczas klej zacznie się topić i jest w stanie złączyć ze sobą płytę i obrzeża.

Aby obrzeże lepiej trzymało się krawędzi, dobrze jest przycisnąć je do krawędzi ciężkim i twardym przedmiotem. Dzięki temu unikniemy też powietrza, które pojawiło się między obrzeżem a meblem. Takie klejenie należy powtarzać co 20 centymetrów. Większe kawałki mogłyby utrudnić całą procedurę.

Gdy klej z obrzeża wyschnie (może zająć to kilka minut), przy użyciu ostrego narzędzia (na przykład dłuta lub noża), obcinamy taśmę wystającą nad płytę. Aby nic nie odstawało i nie zahaczało, możliwe że niezbędne będzie szlifowanie krawędzi drobnym papierem ściernym. A tam, gdzie klej nie zadziałał poprawnie, wystarczy poprawić podgrzaniem.

Dodaj komentarz