Często jest tak, że pomimo starannie wykonanego makijażu cera nie wygląda dobrze. Może być delikatnie szarawa i przemęczona. Z czego to wynika i jak zapobiegać takiemu efektowi? Jak zadbać o cerę by nawet bez makijażu wyglądać olśniewająco?
Absolutna podstawa – dokładne oczyszczanie
Niezależnie od tego, czy nosiło się danego dnia makijaż, dokładne wieczorne oczyszczanie twarzy powinno być obowiązkiem, od którego nie ma wymówek. Pozostałości kolorowych kosmetyków należy zmyć za pomocą płynu micelarnego, olejku lub mleczka do demakijażu. Następnie opłukać skórę letnią wodą i starannie wmasować w nią żel do mycia twarzy. Dokładnie zmyć produkt i stonizować skórę za pomocą hydrolatu lub toniku. Kremy bardzo dobrze wchłaniają się na lekko zwilżonej skórze, dlatego bez odczekiwania można rozpocząć nakładanie kremu.
Niezależnie od pory roku należy stosować krem z filtrem
Po wchłonięciu się kremu nawilżającego, należy zastosować krem z filtrem. Jest to obowiązkowy krok w codziennej pielęgnacji nie tylko latem. Przyjęło się sądzić, że w czasie wakacji skóra jest mocniej narażona na negatywne działanie promieni słonecznych, lecz to nie jest do końca prawdą. Krem z filtrem ma ochraniać przed fotostarzeniem się skóry, czyli odwodnieniem, powstawaniem zmarszczek, powstawaniem przebarwień. O ochronie przeciwsłonecznej nie wolno zapominać nawet w te dni, kiedy nie planuje się wychodzenia z domu. Dla tych osób, które może przerażać perspektywa nakładania takiej ilości produktów na twarz jeszcze przed wykonaniem makijażu, świetnym rozwiązaniem mogą być preparaty z filtrem w mgiełce. Filtr przeciwsłoneczny powinno się nakładać na twarz co 3-4 godziny, co jest niewykonalne, jeśli ma się wykonany makijaż. Psiknięcie sprejem rozwiązuje problem oraz zdecydowanie mniej obciąża skórę.
Krem z filtrem to najlepszy sposób na działanie przeciwstarzeniowe. Według badań, gdybyśmy pamiętali o regularnym ich stosowaniu już w młodym wieku, opóźnilibyśmy procesy starzenia się skóry nawet o 80%. Najbardziej skuteczne są filtry o SPF50. Im wyższe spektrum ochrony, tym dłużej filtr ochrania nas przed negatywnymi skutkami działania promieni słonecznych.
Złuszczanie martwego naskórka, czyli peeling
Regularne złuszczanie martwego naskórka jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej jest wykonywać go raz w tygodniu. Zbyt częste złuszczanie naskórka może sprawić, że skóra chcąc się ochronić przed podrażnieniami zacznie wytwarzać więcej sebum, a więc koniec końców efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Systematyczne stosowanie peelingów sprawia, że koloryt cery jest wyrównany, a skóra ujędrniona i wygląda na młodszą i dużo bardziej wypoczętą. W drogeriach dostępne są różne rodzaje peelingów, najpopularniejsze z nich to peelingi mechaniczne, enzymatyczne i peel-off. Peelingi mechaniczne posiadają dość grube drobinki, które działają na powierzchni skóry. Cery delikatne i naczynkowe mogą źle znosić tego rodzaju ścieranie naskórka, dlatego do ich pielęgnacji najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny. Substancje oczyszczające i regenerujące zawarte w peelingach enzymatycznych wnikają głęboko do wnętrza skóry, a więc poza działaniem powierzchniowym, mogą wspomóc walkę z głębokimi zmarszczkami i zaskórnikami. Peeling typu peel-off przeznaczony jest dla każdego rodzaju cery. Jest to produkt o żelowej konsystencji, który wysychana twarzy tworząc przezroczystą warstwę. Po jakimś czasie należy go z twarzy ściągnąć. Takie oczyszczanie cery daje szybkie efekty i idealnie sprawdzi się przy porannej pielęgnacji. Makijaż na tak przygotowanej skórze będzie dużo bardziej trwały.
Warto pamiętać, że pielęgnacja twarzy jest kwestią mocno indywidualną. Nie istnieją obiektywnie najlepsze produkty, które u każdej z pań dadzą spektakularny efekt odmłodzenia. W pielęgnacji skóry bardzo ważna jest systematyczność. Zgoda, peeling i maseczki może i pozwalają odczuć natychmiastowe polepszenie stanu cery, lecz bez pamiętania o ich regularnym stosowaniu, efekt szybko przeminie.