Jak działa mózg?
Mózg- najbardziej tajemniczy narząd w całym ciele człowieka. Naukowcy zajmują się badaniem tego organu wiele, wiele lat próbując zgłębić jego funkcjonowanie. Dużo odpowiedzi udało się uzyskać, ale wiele wciąż jest jeszcze nie odkrytych jak na przykład sny, skąd się biorą i jak to się dzieje że śnimy? Czym tak naprawdę są zaniki pamięci (na przykład po urazie głowy) i dlaczego ludzie zapadają w śpiączkę? Można to wytłumaczyć medycznie, ale tak naprawdę nikt nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego mózg zachowuje się właśnie w taki sposób. Właśnie dlatego, że pomimo ogromnej ilości badań, oraz różnego rodzaju eksperymentów jest wciąż całe mnóstwo niewiadomych na temat pracy mózgu, to powstało wiele mitów w które bardziej lub mniej wierzymy. Przyjrzyjmy się tym najbardziej powszechnym:
Mity na temat funkcjonowania mózgu
1. Wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu
Z jednej strony brzmi nieźle, bo jeżeli wykorzystujemy 10% a przy tym świetnie funkcjonujemy (bo przecież nikt nie może powiedzieć, że przy tych 10% jesteśmy nieporadni i niczego nie umiemy zrobić) to nie ma czym się martwić, ale z drugiej strony pojawia się taka myśl, że jeżeli teraz już całkiem nieźle, to co by było przy 15% czy 20 %? Wow ! Na pewno moglibyśmy czytać w myślach, słyszeć na duże odległości….Natomiast przy 100% to już chyba teleportacja, umiejętność znikania i zero jakichkolwiek ograniczeń…No cóż według badań wykorzystujemy swój mózg w całości, to znaczy nie w tym samym momencie ale w zależności od sytuacji uruchamiamy 100% neuronów, które w danym momencie są nam potrzebne. Kolejna sprawa jest taka, że wielu zwolenników teorii o 10% nie potrafi do końca powiedzieć co zrobić, aby wykorzystywać cały potencjał.
2. Wykorzystujemy tylko lewą lub prawą półkulę mózgu
Prawdą jest, iż za jedne czynności odpowiada prawa półkula a za inne lewa, ale to nie oznacza absolutnie iż osoba ze zdolnościami manualnymi czy na przykład wokalnymi używa tylko prawej części mózgu, a człowiek który świetnie liczy i analizuje tylko lewej części. Badania wyraźnie pokazują iż każda z osób (bez względu na rodzaj zdolności) podczas ćwiczeń uruchamia cały mózg, poza tym anatomicznie nie jest możliwe wyłączenie którejś z półkul mózgu, ponieważ są ze sobą połączone i zawsze działają wspólnie.
3. Z wiekiem mózg pracuje coraz gorzej
No cóż według naukowców sprawa nie jest taka oczywista, ponieważ owszem mózg zaczyna pracować wolniej ale nie gorzej. Neurogeneza trwa przez całe życie i nie jest prawdą że z wiekiem komórki zaczynają umierać i to już jest koniec. Tylko od nas zależy jakiej jakości będzie nasz mózg , gdy nie będziemy nic robić tylko na przykład siedzieć przed telewizorem, to niestety ale wtedy łatwo będzie nam powiedzieć mój mózg działa coraz gorzej, natomiast gdy będziemy używać tego narządu w sposób mądry i aktywny to będzie nam służył niezmiennie przez całe życie.
4. Alkohol nieodwracalnie niszczy szare komórki
Prawdą jest że picie alkoholu niszczy połączenia w mózgu, ale nie jest to proces nieodwracalny. Po zaprzestaniu spożywania tego napoju, mózg zaczyna się regenerować i odbudowuje ubytki, a my gdy zaczniemy ćwiczyć nasz tajemniczy narząd, możemy znów mieć świetną koncentrację, logicznie myśleć i nie odczuwać wcześniejszych skutków spożywania alkoholu.
5. Mózg kobiecy różni się od mózgu męskiego
Naukowo udowodniony fakt że mózg męski jest większy od kobiecego o jakieś 10 %, ale nie oznacza to wcale, że mężczyźni przez ten fakt są mądrzejsi od kobiet. Otóż różnica w wielkości nie pokrywa się z różnicą połączeń neuronowych w obu mózgach, a u kobiet są one gęściej rozmieszczone. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że mężczyźni i kobiety myślą w odmienny sposób i ma na to wpływ różnica w budowie mózgu, ale wielkość organu nie ma wpływu na to że jedna płeć jest bardziej inteligentna od drugiej.
Mity na temat mózgu-podsumowanie
Powyżej opisaliśmy kilka najbardziej powszechnych mitów na temat pracy mózgu, ale oczywiście nie jest naszym celem przekonywać kogokolwiek do czegokolwiek, ponieważ jak zostało napisane na początku, mózg jest cały czas wielką i niezgłębioną tajemnicą. Nie możemy również pominąć faktu iż medycyna i nauka zna wiele przypadków, kiedy w „cudowny” sposób ludzie zdrowieli lub osiągali rzeczy niemożliwe a podobno wszystko zaczyna się w umyśle więc co tak naprawdę możemy osiągnąć za pomocą naszego mózgu?…Na to pytanie niech każdy szuka odpowiedzi na swój własny sposób czytajmy, analizujmy a nawet medytujmy, bo temat jest naprawdę bardzo interesujący.