5 praktycznych porad o jajkach na urodę

W niewielkim jajku zawiera się ogrom witamin i składników odżywczych. Występują w nich aminokwasy, których ludzki organizm nie produkuje sam z siebie. Są one niezwykle istotne, gdyż to właśnie aminokwasy pobudzają produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Wpływają też na produkcję melaniny, odpowiedzialnej za zdrowy wygląd skóry. Warto pamiętać o zrównoważonej diecie bogatej w białka, lecz poza tym ciało można odżywiać od zewnątrz, poprzez maseczki i kremy. Oto 5 praktycznych porad o jajkach na urodę.

1. Jajeczna odżywka do włosów

Wykonanie maski do włosów z jajek jest niezwykle proste. Jedno lub więcej żółtek (w zależności od długości włosów) należy połączyć z olejem rycynowym lub oliwą z oliwek. Olej rycynowy bardziej odżywi włosy, ale ciężko jest go później zmyć. Na suche włosy nakładamy wykonaną mieszankę, związujemy w luźny kok i zostawiamy na około pół godziny. Chcąc wzmocnić efekt odżywienia można włosy zawinąć w ręcznik lub nałożyć na głowę foliowy czepek.
Bardzo skutecznym sposobem na zmycie oleju z włosów, jest zastosowanie odżywki przed szamponem. Klasyczną, drogeryjną odżywkę należy wmasować we włosy i zmyć obficie wodą. Następnie umyć włosy szamponem, dokładnie spłukać i pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Jajeczną odżywkę do włosów powinno stosować się raz na tydzień, do czasu uzyskania oczekiwanych efektów.

2. Maseczka do twarzy dla skóry normalnej i tłustej

Chcąc wykonać domową maseczkę, należy oddzielić białko od żółtka, a następnie ubić je na pianę. Do żółtka dolać kilka kropli cytryny, starannie wymieszać i połączyć z białkiem, nadal delikatnie mieszając. Taką mieszankę nałożyć na oczyszczoną twarz i pozostawić na 10, maksymalnie 15 minut. Uwaga – jeśli jest się posiadaczką skóry wrażliwej i trądzikowej, nie należy przesadzać z ilością cytryny. Jak wiadomo, gdy kwaśna substancja spotka się z podrażnioną skórą, może wywołać ból i szczypanie, a nie tego oczekujemy po domowym spa.

3. Maseczka do twarzy dla skóry wrażliwej i trądzikowej

Jedną łyżkę otrębów pszennych zalanych ciepłą wodą należy połączyć jedną łyżką miodu i jednym żółtkiem. Składniki starannie wymieszać, a następnie nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy na maksymalnie 15 minut. Po tym czasie, maseczkę zmyć letnią wodą, stonizować skórę i nałożyć krem.

4. Jajeczne mleczko do twarzy

Żółtko jajka należy połączyć z połową szklanki oleju, łyżką cukru (najlepiej sprawdzi się trzcinowy) i łyżką octu owocowego. Mieszankę starannie wymieszać i przelać do szczelnie zamykanego opakowania. Jajeczne mleczko odżywce warto stosować regularnie, najlepiej na noc, aby skóra mogła się w pełni zregenerować. Na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy należy za pomocą wacika kosmetycznego lub opuszków palców nałożyć odżywcze mleczko, delikatnie wmasować w twarz, następnie zmyć wodą. Po wykonaniu tych czynności skórę należy stonizować i nałożyć ulubiony krem.

5. Jajeczny peeling do ciała

Istnieją dwa warianty jajecznego peelingu. Można albo zdecydować się na wersję z płatkami osianymi albo z fusami od kawy. Dwie łyżki wybranego przez siebie produktu należy połączyć z dwoma żółtkami i niewielką ilością wody (ok. pół szklanki). Starannie wymieszać i stosować na ciało podczas kąpieli. Nie warto robić peelingu na zapas i przechowywać go przez wiele dni w lodówce. Co prawda taka mieszanka szybko się nie zepsuje, lecz płatki owsiane lub fusy od kawy, jeśli przez dłuższy czas są przechowywane w wilgotnym środowisku, zaczynają puchnąć, a więc nie będą tak skutecznie złuszczać naskórka, jak w przypadku mieszanki świeżo przygotowanej.

Gdy już nauczy się podstawowych zasad proporcji stosowanych do wykonania jajecznych kosmetyków, można zacząć eksperymentować i dopasowywać mieszanki do swoich potrzeb. Jak widać, jajka mają wiele zastosowań nie tylko w kuchni!

Dodaj komentarz